İYİ Parti’de seçim sonuçları nasıl değerlendirildi?

ANKARA – İYİ Parti, kendi tanımlamasıyla “hür ve müstakil” olarak girdiği 31 Mart yerel seçimlerinde 1 milyon 680 bin oyla, yüzde 3,7’lik bir oran yakaladı ve 1 il, 23 ilçe belediyesi kazandı. Partinin ittifaksız girdiği 2019 yerel seçimleri ile 2023 genel seçimlerinin gerisine düştüğü görüldü. Zira bu seçimde 3,7 oy alan İYİ Parti, 2023 genel seçiminde yüzde 9,90; 2019 yerel seçiminde yüzde 7,45 oy almıştı.

AKŞENER’İN SEÇİM ÖNCESİ SÖZLERİ: EVİME DÖNECEĞİM

“Hür ve müstakil” stratejisi başarısız olan İYİ Parti, parti içi muhasebe sürecini başlattı. Bu muhasebe süreci devam ederken kamuoyunda ve medyada Akşener’in seçim çalışmaları sırasında söylediği “Oy vermezseniz evime döneceğim, siyasetin s’siyle ilgilenmeyeceğim” sözleri konuşulmaya başlandı. Akşener’in olağanüstü kongre kararı alarak istifa edeceğine dair yorumlar güçlendi.

‘AKŞENER İSTİFA ETTİ’ İDDİASI

Eş zamanlı olarak İYİ Parti kulislerinden de Akşener’in kongre kararı alacağı ve aday olmayacağına yönelik bir açıklama yapacağı yönünde bilgiler yayılmaya başladı. İYİ Parti yönetiminin bir kısmının Akşener’in istifasını istediği, bunun üzerine Akşener’in istifa ettiği ancak başka bazı parti kurmaylarının Akşener’i istifa etmemesi konusunda ikna ettiği iddia edildi.

Akşener, sonuçlara dair ilk değerlendirmesini seçimin ertesi günü yaptı. Beklenenin aksine istifa ya da kongrede aday olmama gibi bir açıklama yapmadı. Partiyi seçimli olağanüstü kurultaya götüreceğini açıkladı.

KONGRE TAKVİMİ ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA NETLEŞECEK

Parti tüzüğüne göre olağanüstü kongre kararı alındıktan sonra iki ay içinde kongrenin yapılması gerekiyor. Parti kurmayları kongre takviminin önümüzdeki hafta başı netleşeceğini, netleştikten sonra hızlı bir biçimde organize olunacağını ifade etti.

‘AKŞENER HENÜZ KARAR VERMEDİ’

Akşener’in istifa ettiğine dair tüm kulis bilgilerini yalanlayan parti kurmayları, kongreye kadar olan süreçte Akşener’in tabloyu gözlemleyeceğini ve devam edip etmemek konusundaki kararını bu gözlemlerinin sonucuna göre vereceğini söyledi.

‘KONGREDE ÇOK ADAYLI BİR YARIŞ OLABİLİR’

İYİ Parti’de Akşener’in devam etmesi gerektiğini düşünen yöneticiler olduğu gibi yeni bir yol haritasına ihtiyaç olduğunu ve bu yol haritasıyla birlikte yeni bir başlangıca ihtiyaç olduğunu savunanlar da var. Partinin yakın zamanda yapacağı kongrenin çoklu bir liderlik yarışına sahne olması sürpriz olmayacak.

‘SEÇMEN AK PARTİ’NİN KARŞISINDAKİ GÜÇLÜ PARTİDE BİRLEŞTİ’

Seçim sonuçlarının parti açısından bir başarısızlık olduğunu kabul eden İYİ Parti yönetimi, bu sonuçlarda muhalefet seçmeninin AK Parti karşısındaki güçlü partiyi tercih etme refleksinin etkili olduğunu söyledi. Pek çok kentte AK Parti karşıtlığının seçmeni CHP’de birleştirdiğini ifade eden parti kurmayları, benzer durumun İYİ Parti oylarının yüksek olduğu Ordu ve Nevşehir’de de görüldüğünü söyledi.

‘İSTANBUL VE ANKARA ÇIKARILINCA OY ORANIMIZ YÜZDE 5,6’

İktidarın uygulamalarından memnun olmayan emekliler gibi farklı toplumsal kesimlerin ve muhalif olan seçmenin bu konsolidasyonunun İstanbul ve Ankara’da yoğun biçimde hissedildiğini belirten İYİ Parti yöneticileri, İstanbul ve Ankara dışında kalan şehirlerdeki oy oranlarının yüzde 5,6 olduğunu dile getirdi. Seçim sonuçlarında sandığa gitmeyen seçmenin de çok etkili olduğunu kaydeden parti kurmayları İYİ Parti seçmeninin bir kısmının da sandığa gitmediğini söyledi.

‘BİLGE YILMAZ 6 AYDIR YOK, ŞİMDİ YORUM YAPMASI DOĞRU DEĞİL’

Bazı parti kurmayları, seçim sonuçlarına rağmen “hür ve müstakil” kararının doğru olduğunu ifade ederken “Biz bu kararı almakta geç bile kaldık” değerlendirmesini yaptı.

Seçimin sonuçlanmasının ardından istifa eden ve Akşener’i de istifaya davet eden İYİ Parti yöneticisi Bilge Yılmaz için de partililer, “Yılmaz 6 aydır hiçbir toplantımıza katılmadı, seçim çalışmalarına da hiçbir katkı sunmadı. Hiçbir emeği yokken bu yorumu yapması hiç doğru değil” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir