Nijerya Sivil Havacılık Otoritesi (NCAA) THY’ye yaptırım için hazırlanıyor

NCAA, Nijeryalı yolcuları Lagos’taki Murtala Muhammed Havalimanı’nda 24 saatten fazla mahsur bırakan Türk Hava Yolları’na yaptırım uygulama niyetini duyurdu.

Nijerya İşçi Sendikası (NLC), 21 Mayıs’ta Lagos’ta bazı üyelerinin işten çıkarılması üzerine Türk Hava Yolları’nı protesto etti.

NCAA sözcüsü Michael Achimugu yaptığı açıklamada, işçi sendikasının eyleminin ardından Türk Hava Yolları yolcularının Lagos’taki Murtala Muhammed Havalimanı’nın dış hatlar bölümünde mahsur kaldıklarını, çünkü THY’nin onları İstanbul’a taşımayacağını söyledi.

Nijerya Cumhurbaşkanı Bola Ahmed Tinubu, Nijeryalı yolcuların haklarının korunmasını sağlamak için NCAA’ya, Nijerya Federal Havalimanları Otoritesi’ne (FAAN) ve diğer ilgili kurumlara talimat verdi. NCAA sözcüsü Achimugu, Türk Hava Yolları ile havacılık sendikaları arasındaki anlaşmazlıktan 300’den fazla yolcunun etkilendiğini, havayolunun salı gününden perşembe gününe kadar Nijerya’ya kalkış ve varış uçuşlarını iptal ettiğini söyledi.

Achimugu, Federal Hükümet ve kurumlarının Nijeryalı yolcuların haklarını ihlal eden herhangi bir havayolu şirketine karşı gerekli tüm önlemleri alacağını vurguladı. NCAA Genel Müdürü Chris Najomo, salı günü sanal ortamda gerçekleştirilen toplantıda, Türk Hava Yolları Nijerya Müdürü ile sendikaları uzlaştırmaya çalıştı.

Sözcü, Nijeryalı yolcuların ardından hala havalimanında mahsur kalması nedeniyle kurumun Türk Hava Yolları’na sert cezalar ve yaptırımlar uygulamaktan çekinmeyeceğini vurguladı.

Achimugu, NCAA’nın konuyla ilgilendiğini söyledi:

“NCAA şu anda Türk Hava Yolları’nın operasyonlarının havacılık sendikaları tarafından gözlenmesi nedeniyle Lagos Havalimanı’ndan uçuş gerçekleştirememesiyle ilgili koşulları araştırıyor. Nijeryalı yolcuların haklarının ihlal edilmemesini sağlayacağız”

Achimugu ayrıca THY’nin suçlu bulunması halinde ceza vereceklerini duyurdu:

“Kapsamlı bir soruşturmanın ardından, havayolunun suçlu bulunması halinde, doğru cezayı vermek için yönetmeliğimizin 17. Bölümünün ilgili bölümlerini uygulayacağız”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir